Przygotuj się do szycia chirurgicznego

01-04-2024

 

 

 

Poznaj narzędzia, które będą niezbędne do założenia szwu chirurgicznego:

  • Skalpel (nóż chirurgiczny) - służy on do wyrównania brzegów rany, by prawidłowo je do siebie zbliżyć i ułatwić proces gojenia.
  • Imadło (igłotrzymacz) - za jego pomocą możliwe jest trzymanie igły z nicią chirurgiczną podczas szycia. Najczęściej używa się imadła typu Hegar. Kciuk i palec serdeczny powinny znajdować się w uszkach narzędzia, palec środkowy na podstawie uszka, w którym jest palec serdeczny. Palec wskazujący oraz mały powinny podtrzymywać całość. Imadło posiada zamek, który umożliwia zblokowanie narzędzia.
  • Igła z nicią - jeżeli szyjemy używając imadła, to korzystamy z igieł zakrzywionych. W zależności od rodzaju i objętości zszywanych tkanek wybieramy odpowiedni rodzaj igły i nici. Mamy do wyboru igły, które stanowią np. 1/2, 3/8, 5/8 lub 1/4 okręgu, igły w kształcie litery J lub igły typu łyżwa. Mają one także różne przekroje. Wyróżniamy m.in. igły kłujące, tnące, prime czy tapercut. Wśród nici mamy do wyboru: wchłanialne i niewchłanialne o różnej grubości.
  • Pęseta - służy do podtrzymywania tkanek podczas szycia, uchwycenia brzegów rany i przejmowania wkłutej za pomocą imadła igły. Najczęściej stosowana jest pęseta chirurgiczna, która posiada ząbki. W przypadku konieczności podtrzymania bardziej delikatnych tkanek można użyć pęsety anatomicznej - z gładkimi końcami - by mniej traumatyzować tkanki. Pęsetę trzymamy chwytem długopisowym.
  • Nożyczki - używamy ich np. do obcinania nadmiaru nici

Od lewej: pęseta, nożyczki, skalpel, imadło

 

Czas na założenie sterylnych rękawiczek:

 Odpowiednio dopasuj rozmiar rękawiczek

 Otwórz zewnętrzne opakowanie. Pamiętaj, by nie dotykać wnętrza dłońmi, ponieważ jest ono sterylne.

 Wykonaj chirurgiczne mycie rąk.

Wyjmij wewnętrzne opakowanie i otwórz je (rys.1).

 

rys.1

 

Chwyć lewą dłonią prawą rękawiczkę za jej wewnętrzną część. Wsuń prawą rękę do rękawiczki (rys.2).

 

rys.2

 

Następnie chwyć prawą dłonią lewą rękawiczkę po jej zewnętrznej części. Włóż palce pod mankiet. Wsuń lewą dłoń do rękawiczki (rys.3)

 

rys.3

 

Rozciągnij mankiety i popraw ułożenie palców w rękawiczkach, jeżeli to konieczne.

 

 

Pamiętaj o dezynfekcji pola operacyjnego!

W tym celu użyj środka do dezynfekcji skóry. Najlepszy będzie taki o szerokim spektrum działania wobec chorobotwórczych mikroorganizmów występujących na powierzchni skóry. Pamiętaj o zapoznaniu się ze sposobem użycia. Po naniesieniu preparatu na skórę odczekaj aż odparuje.

 

Bibliografia:

Marek Trybus - Podstawy szycia chirurgicznego

 

Polecane produkty

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego

Zestaw DOBRY SZEW zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do ćwiczenia i doskonalenia umiejętności szycia chirurgicznego oraz do symulacji pra...
Zestaw do nauki szycia chirurgicznego PRO

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego PRO

Oryginalny trenażer zabiegowy imitujący tkankę skórną dzięki swojej porowatej konstrukcji zapewnia wchłanialność i równomierne rozprowadzeni...

Polecane artykuły

Szew pojedynczy węzełkowy - instrucja krok po kroku

Szew pojedynczy węzełkowy - instrucja krok po kroku

27-03-2024
Zakładanie szwu pojedynczego węzełkowego.