Wound Packing

02-02-2023

Wound Packing - zastosowanie i instrukcja

Wound Packing - pakowanie rany

Wound Packing to  procedura przedszpitalna stosowana w masywnych krwotokach. Stosowanie bezpośredniego ucisku i opaski uciskowej w przypadku krwawienia jest procedurą najbardziej intuicyjną,stosunkowo prostą i często wykonywaną. W przypadku krwawienia z kończyn standardem jest zastosowanie opatrunku zewnętrznego lub stazy taktycznej względnie improwizowanej opaski uciskowej.


Sytuacja jest jednak trudniejsza gdy rany znajdują się w miejscach anatomicznych połączeń kończyn z tułowiem tj. pachwiny, okolice krocza, pachy, barku oraz miejscach położonych zbyt wysoko dla opaski uciskowej lub w obrębie stawów.
W tych okolicach nie nie jesteśmy w stanie efektywnie założyć stazy taktycznej lub stosować zewnętrznego opatrunku uciskowego.


Masywne krwawienie z ran w tych obszarach najczęściej wiąże się z uszkodzeniem głęboko położonych naczyń krwionośnych dużego kalibru. np. tętnica biodrowa wspólna, tętnica udowa, tętnica podobojczykowa. Zewnętrzny nacisk w tych obszarach jest często nieefektywny.
W tych miejscach gdzie nie można zastosować opaski uciskowej rozwiązaniem jest technika pakowania ran Wound Packing. 

 

Wound Packing krok po kroku:

  1. Natychmiast zastosuj bezpośredni nacisk na ranę. Możesz użyć palców, dłoni, łokcia lub kolana do wywarcia nacisku w zależności od obszaru ciała. Podczas stosowania nacisku przygotuj materiały do pakowania ran z apteczki.

  2. Po uzyskaniu potrzebnych materiałów do pakowania ran, zbierz kilka centymetrów opatrunku pod palcem wskazującym jednej ręki i włóż go do rany wyczuwając dno , jednocześnie utrzymując bezpośredni nacisk drugą ręką. Kontynuuj pakowanie rany do momentu, gdy nie będziesz mógł włożyć więcej opatrunku do rany.

  3. Po zakończeniu pakowania, zastosuj bardzo mocny ucisk na ranę przez trzy minuty.

  4. Po upływie trzech minut nałóż na ranę opatrunek uciskowy i usztywnij miejsce urazu, aby upewnić się, że opakowanie nie ulegnie przemieszczeniu podczas transportu.

  5. Jeżeli po ponownej ocenie rany nadal krwawi, a dostępne są środki hemostatyczne, zaleca się usunięcie przekrwionego opatrunku i włożenie do rany świeżego pokrytego środkiem hemostatycznym. Przyczyną przekrwienia pierwszego opatrunku można upatrywać w nie prawidłowo wypełnioną raną niewystarczająco głęboko wprowadzonym opatrunkiem.

 

Pamiętaj jednak, że urazy: klatki piersiowej, brzucha i miednicy nie powinny być pakowane! Urazy te są zazwyczaj bardzo głębokie i nie można do nich dotrzeć z zewnątrz. Większość z tych rodzajów urazów wymaga interwencji chirurgicznej dlatego należy powierzchniowo zaopatrzyć ranę przez opatrunek z zastawką ( rany klatki piersiowej) lub nawilżony opatrunek (wytrzewienie ,jama brzuszna) i jak najszybciej przetransportować poszkodowanego na blok operacyjny. 

Polecane produkty

Trenażer Wound Packing

Trenażer Wound Packing

Realistyczny trenażer do pakowania ran przeznaczony jest do szkolenia w ramach postępowania przedszpitalnego w masywnych krwotokach....