Instrukcja - zestaw do nauki szycia chirurgicznego

10-11-2022

Krótka instrukcja do własnoręcznego stworzenia symulacji zabiegu.

Stawiasz swoje pierwsze kroki w nauce szycia chirurgicznego? Nasz zestaw zawiera wiele elementów… Nie chcemy, abyście zostali sami bez wiedzy ‚co, jak, po co’, a więc spieszymy z pomocą.

Instrukcja
Krótka instrukcja do własnoręcznego stworzenia symulacji zabiegu.

(potrzebna będzie filiżanka/kubek i woda, wszystkie pozostałe elementy niezbędne do jej wykonania znajdują się w zestawie)

 1. Przygotuj: filiżankę z letnią wodą, strzykawkę, igłę, matę chirurgiczną , saszetkę z barwnikiem i pad
 2. Wsyp do filiżanki odrobinę proszku i wymieszaj
 3. Napełnij strzykawkę do wodą z barwnikiem
 4. Ostrożnie wbijając igłę w boczną ścianą sztucznej skóry wstrzyknij mieszankę (najlepiej w kilku miejscach, dla otrzymania lepszego efektu; pad jest wykonany z chłonnego, porowatego materiału – chłonie barwnik bardzo dobrze)
 5. Nałóż chustę na swoje ‘pole operacyjne’
 6. Wytnij skalpelem ranę do zszycia

Rana gotowa – otwarta i krwawiąca, zupełnie jak podczas dyżuru w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Co teraz? 

Szew pojedynczy węzełkowy – stosunkowo łatwy, doskonały do szycia zranień dłoni – a takie zdarzają się pacjentom na co dzień. Cudownie będzie móc powiedzieć ‚doktorze, proszę pozwolić mi zszyć tę ranę’, np. podczas wakacyjnych praktyk. Powiedzieć, a do tego doskonale potrafić szew pojedynczy węzełkowy wykonać! ???? 
 Pozwala on na osiągnięcie dobrego efektu estetycznego i jest często wybierany przez chirurgów ze względu na możliwość precyzyjnego zespolenia brzegów rany. Do takiego szycia skóry powszechnie stosuje się nici nylonowe, które znajdziesz w zestawie.

Do dzieła!

 1. Pęsetą podnieś jeden brzeg rany, igłą trzymaną w imadle przekłuj skórę (0,5 cm od brzegu rany) pod kątem prostym do jej powierzchni.
 2. Odepnij igłę od imadła, i zapnij ją z drugiej strony, żeby przeciągnąć nić.
 3. Drugi brzeg rany przekłuj również w odległości 0,5 cm od rany.
 4. Przeciągnij nić, pozostawiając kilka centymetrów po lewej stronie.
 5. Owiń dłuższy kawałek nici wokół imadła dwa razy.
 6. Otwórz imadło i chwyć nim krótszy kawałek nici, ściągnij uprzednio owinięte nici z imadła (odsuwając od siebie jedną rękę, natomiast rękę z imadłem trzymając nieruchomo) – do powstania dwóch płaskich ósemek.
 7. Ponownie owiń dłuższy kawałek nici wokół imadła, tym razem jednokrotnie. Następnie wykonaj ponownie czynności opisane w punkcie 6.
 8. Węzeł jest już prawie gotowy, jednak trzeba go wzmocnić jeszcze jedną pętlą – powtórz czynności z punktu 7.

Pierwszy Dobry Szew gotowy!
Można zakładać kolejny – pamiętaj, że każdy węzeł jest tak samo ważny, a odległość między nimi powinna być równa.

Coś nie wyszło za pierwszym razem? To nic, na padzie można próbować w nieskończoność. Dodatkowo, pamiętajcie – errare humanum est J

Polecane produkty

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego

Zestaw DOBRY SZEW zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do ćwiczenia i doskonalenia umiejętności szycia chirurgicznego oraz do symulacji pra...
Zestaw do nauki szycia chirurgicznego PRO

Zestaw do nauki szycia chirurgicznego PRO

Oryginalny trenażer zabiegowy imitujący tkankę skórną dzięki swojej porowatej konstrukcji zapewnia wchłanialność i równomierne rozprowadzeni...
Zestaw do nauki ARM

Zestaw do nauki ARM

Realistyczny model składa się z panelu do nauki szycia chirurgicznego oraz panelu do nauki iniekcji, które umieszczone są na jednym “pacjenc...